Türkiye ve Gana Arasında Ticaret ve Yatırım Forumu

Türkiye ve Gana Arasında Ticaret ve Yatırım Forumu

z.çağlayanEkonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2010’da Türkiye-Gana arasındaki ticaret hacminin 290 milyon dolar olduğunu belirtti ve ekledi:

“2012’yi 550 milyon dolar ile kapatmaktan dolayı çok mutluyum. Yeni hedefimiz, önümüzdeki iki yılda ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen “Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu”nda konuşan Çağlayan, Türkiye’ye hizmet eden ve Türkiye’nin geleneklerini, göreneklerini tüm dünyaya özellikle Afrika’ya anlatan TUSKON’a teşekkür etti.

Çağlayan, Afrika’daki Türk okullarında hizmet veren herkesin hizmetinde olacağını ifade ederek, şu şekilde konuştu:

“Okullar iki ülke arasında önemli bir köprü oluşturuyor. Bu okullar Türkiye’nin Afrika’yı sömüren Batılılardan farklı bir anlayış içinde olduğunu gösterdi. Türkiye’nin Afrika’ya çok büyük bir ilgisi var. 16. yüzyıldan beri ilişkilerimiz var ama bu zamanla kesilmiş. Biz Afrika’ya Batılılardan farklı bakıyoruz, onlar Afrika’ya bakınca sadece yeraltı kaynaklarını görüyor. Biz ise tüm yaratılanı yaratandan dolayı seviyoruz ve insanları görüyoruz. Bizi Afrika’nın yeraltı kaynakları değil, yer üstündeki insan kaynakları ilgilendiriyor. İnsanları ırkına, rengine, dinine bakmaksızın seviyoruz. Hükümetimizin anlayışı da bu doğrultudadır.

Bu nedenle Sayın Başbakanımızın önderliğinde Afrika’nın 3 önemli ülkesini ziyaret ettik. Sayın Gana Cumhurbaşkanı’da iki gündür Türkiye’de ziyaretlerini sürdürüyor. Sayın Başbakanımız dün kalabalık bir heyetle Gana’ya ziyaret yapacağımızı belirtti.”

-2 yıl sonra ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkarmak isteyeceğiz”-

Çağlayan, Türkiye’nin Afrika’ya olan stratejisinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Hükümetimiz 2003’ü Afrika Yılı olarak ilan etti. Afrika’daki yardıma muhtaç olan ülkelerde sağlık, eğitim ve tüm sosyal konularda her zaman Afrika’daki dostlarının yanında olan Türkiye, bundan sonra da aynı ilgisini artırarak devam ettirecektir” şeklinde konuştu.

Gana ile olan ilişkilere çok önem verdiklerini ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti:

“2010’da iş dünyamız ile birlikte neler yapabiliriz diye yaptığımız ziyaretin bugün meyvelerini verdiğini görüyoruz. 2010’da Gana’ya gittiğimiz zaman önümüzdeki iki yılda, iki ülke ticaret hacmini en az iki katına çıkarmalıyız demiştik. 2010’da Türkiye-Gana arasındaki ticaret hacmi 290 milyon dolardı. 2012’yi 550 milyon dolar ile kapatmaktan dolayı çok mutluyum. Bu ticari ilişkilerin potansiyelini gösteriyor. İki ülke ticaret hacminin 550 milyon dolar olması daha gidilmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor. Yeni hedefimiz, önümüzdeki iki yılda ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak. Umuyorum ki, İki yıl sonra da 2 milyar dolara çıkarılmasını isteyeceğiz.

Gana’da Türk iş adamları açısından enerji, petrol, doğal gaz, gıda, tarım, savunma sanayi ve müteahhitlik alanında çok önemli fırsatlar var. Afrika’ya olan ticaret hacmimizi sürekli geliştiriyoruz. 2012 ‘de Türkiye-Afrika arasındaki ticaret hacmi 20 milyar dolara dayandı. Şimdi bu rakamı çok daha fazla artırmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bunun her türlü altyapısı da mevcut. Sayın Başbakanımız Türk Eximbank’ın Gana’nın ihtiyaç duyduğu altyapı başta olmak üzere ihtiyaçları konusunda gerekli krediyi vermesi için talimat verdi. Sizler de en iyi şekilde bunu değerlendireceksiniz. “

-Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışı performansı-

Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün 1972’de Libya ile dünyaya açıldığını vurgulayarak, “Müteahhitlerimiz 2002’ye kadar dünyada toplam 44 milyar dolarlık bir iş hacmi aldı. Son 10 yılda buna 200 milyar dolar ilave etti. Türk müteahhitlik sektörü 245 milyar dolar iş alan ender ülkelerden biri oldu. Bunun 45,5 milyar doları Afrikada’dır. Ülkemiz son 9 yılda 120 milyar dolardan fazla yabancı doğrudan yatırım aldı. Aynı şeye Gana’nın da ihtiyacı var. 80 Türk firması Gana’da 60 milyar dolarlık yatırım yaptı” ifadelerini kullandı.

Çağlayan, Türk iş adamlarının dünyada bugüne kadar 20 milyar dolardan fazla yatırım yaptığına dikkati çekerek devam etti: “Türk iş dünyası Afrika kıtasına yatırım yapmaya hazırdır. İş dünyasının hukuki altyapısını sağlamak bizim elimizdedir. Serbest Ticaret Anlaşmasının bitirilmesi son derece önem arz ediyor. İş dünyasının yatırım için kendisini güvenlikte hissetmesi gerekir. İki hususun da çözülmesi gerekir; çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması, bir diğeri de yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasıdır. Bu anlaşmaları ne kadar erken yaparsak Türkiye ve Gana bunun yararını bir an önce görecektir”

-“Fındıklı çikolata yapalım”-

Çağlayan, Türkiye’nin Afrika kıtasına büyük önem verdiğini dile getirerek,

“9 yıl önce Türkiye’nin Afrika’da sadece 12 büyükelçiliği vardı. Bugün 31 büyükelçiliği başta olmak üzere 34 temsilciliği var. Hedefimiz Afrika’nın her ülkesinde büyükelçilik ve ticaret müşavirliğimizi açmaktır. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız Gül, ‘Sizin kakaonuz bizim ise fındığımız meşhur. Gelin birlikte Fındıklı çikolata yapalım’ dedi. Biz bunu yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

happy wheels 2

Son Tweetler

    Please check your internet connection.