Dış Ticaret Uzmanlık Eğitim Programları Sayesinde İstihdam Artıyor.

Dış Ticaret Uzmanlık Eğitim Programları Sayesinde İstihdam Artıyor.

Son 15 yıla baktığımızda ülke ekonomimizde ciddi bir tırmanış söz konusu. Bunun asıl nedenini hepimiz Dış ticaret olduğunu bilmekteyiz. Sektör o kadar büyüdü ki 10 yılda neredeyse 3 katı civarında ihracat rakamları arttı. Bu sayede istihdama yönelik sayıda arttı. Özellikle son yıllarda Dış ticaret bölümleri oldukça revaçta.  Fakat okullarda verilen eğitimin yetersizliğinden dolayı bu sektöre girmek isteyenler soluğu Dış ticaret uzmanlık belgesi almakta buluyorlar. Peki bu belge gerçekten işe yarıyor mu ve gerekli mi? Yaptığımız araştırmalara ve TİM verilerine göre en çok istihdam sağlanan kişiler Dış ticaret uzmanlık belgesine sahip kişiler olduğu açıklandı. Özellikle pratik ve teorik eğitimi birleştiren kurumların verdiği eğitimler çok yararlı olduğunu yetkililer dile getiriyor. Bu belge size bir çok yerde iş bulmanızı sağlıyor. Fakat aldığınız kurumda çok önemli. Mutlaka uluslararası bir sertifika olmasında fayda var. MEB sertifikaları bu yüzden değer görmüyor. Çünkü MEB uluslararası müfredat onayı veremiyor. Kendini geliştirmek, iş bulmak, şirket açmak, brokerlık yapmak isteyenler için altın bir anahtar.

Bu sertifikalardan veren kurumların Başında Gelen DTİEM (Dış Ticaret Etüt Merkezi) Kurucusu ITL. Oktay BOZKURT  Özellikle gençler ve orta yaştaki insanların bu sertifikaya rağbet ettiklerini söylüyor.  Ayrıca eğitimlere de giren Bozkurt,Bu sektörde kariyer yapmak isteyen ve asla dökümantasyon elemanı olmayacağım diyenlerin bu belgeyi mutlaka almaları gerektiğini belirtiyor. Ayrıca bu sertifikaların sınavsız verilenlerinin geçersiz olduğunu dile getiren Bozkurt, Mutlaka bir sınav yapılması ve sertifikanın geçerlik kazanması gerektiğini vurguluyor.  Eğitim içerikleri her ne kadar tüm kurumların aynı olsa da yüz yüze kurumlarda ki yetkililerle görüşmeden eğitim almamaları gerektiğinin altını çiziyor.

Son Dönemlerde TÜİK verilerine göre İstihdam arttırıcı unsur olarak sertifikalar belirtilmiş olup vizyon kazanma adına da büyük bir şans size sunuyor.  Bugün www.turkiyeegitimakademisi.com gibi sitelerden Online eğitim alabilir, sizlerde bu sertifikaları almaya hak kazanabilirsiniz.

İlgili kaynak siteleri

www.disticaretuzmanlik.com

www.,ihracatriskuzmanlik.com

www.turkiyeegitimakademisi.com

www.dtiem.com

gibi adreslerden ulaşabilirsiniz.

happy wheels 2

Son Tweetler

    Please check your internet connection.