gemi21

Binali Yıldırım: Deniz ticaretini kontrol eden 30 ülke arasında 15. sıradayız

gemi21Denize karşı koyulmayacağını ancak tabi olunacağını ifade eden Yıldırım, bunun aksini yapmaya çalışanların hayatlarının en büyük riski ile karşı karşıya kalacaklarını belirtti.
Bakan Yıldırım, denizcilikteki ilerlemelerin altını çizerek, filonun 2003 yılına göre adet bazında yüzde 62, tonaj bazında da yüzde 32 artış gösterdiğini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti bayraklı veya Türk sahipli gemilerin toplam tonajının bugün 23 milyon deadweight tona (DWT) ulaştığını aktaran Yıldırım, sözlerine şunları ekledi: ”Türkiye, dünya deniz ticaretini kontrol eden 30 ülkenin arasında 15′inci sırada yer alıyor. Türkiye yavaş yavaş denizci ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bunun arkasında denizcilikte yaptığımız destekler var. 2004 yılında ÖTV’nin kaldırılması özellikle kabotaj hattında, yolcu yük taşımacılığının artması için bir milat oldu. Bugüne kadar sektöre yaklaşık 3 milyar lira destek verdik ve bunun semeresini de gördük. Yük miktarında yüzde 52, yolcu miktarında yüzde 57 artış sağladık.”
Sadece zenginlerin teknesi olur imajını da ortadan kaldırdıklarını, tekne sahiplerini yabancı bayrak çekmeye zorlayan uygulamaları değiştirdiklerini ancak istenilen başarının tam anlamıyla yakalanamadığını söyleyen Yıldırım, ”Bitmek üzere olan balıkçılık uygulamalarla hayat buldu, Türkiye bugün Avrupa’nın levrek ve çipura ihtiyacının yüzde 25′ini karşılar hale geldi. 600-700 bin tona kadar balık üretimi yapılıyor” şeklinde konuştu.
Yıldırım, tersanecilikte de son yaşanan kriz hariç önemli gelişmelerin bulunduğunu, Tuzla’da sıkışan gemi inşaat sanayinin bütün kıyalara yayıldığını kaydederek, 2003 yılında 37 olan tershane sayısının 71′e çıktığını, kurulu kapasitenin 550 bin DWT’den 3 milyon 600 bin DWT’ye yükseldiğini belirtti.
Türkiye’nin gemi inşaatında 20′nci sıradan 5-6′ncı sıraya kadar yükseldiğine dikkati çeken Yıldırım, ”Yat inşaatında Türkiye bir marka ülke haline geldi. Özellikle megayatlarda dünya 3′üncüsü olduk. Kruvaziyer turizm de bu dönemde çok gelişti, sadece 2 limanda yapılan bu turizm, bugün 11 farklı limanda yapılıyor ve buradan 2 milyondan fazla yabancı misafir geldi” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>