Ambargosuz İran’da Dericiler İçin Fırsatlar

Dericiler İran’a yılda 100 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor

Uygulanan ambargosu kalkan ve dünyaya açılacak olan İran ile gelişecek  ticarete yönelik Türk deri sektörü de atağa geçti. İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçılar Birliği (İDMİB) İran’daki deri ve deri mamulleri ticareti için görüşmeler düzenleyecek. Türk deri sektörü bu yılın ilk 6 ayında 10 milyon doları bulan ihracatı yıl sonuna kadar 30 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor. Ambargonun kalkması ve uluslararası ticaret kurallarının işlemeye başlamasından sonraki dönem olarak 2016’daki ihracat hedefi ise 100 milyon dolar olarak belirlendi.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, İran’a yapılan deri ve deri malulleri ihracatında 2014’ün ilk altı ayına göre bu yıl % 146.7 artış olduğunu belirtti. Şenocak artışın sebebini ise şöyle dile getirdi: “Geçen yılın ilk altı ayında İran’a 4 milyon 360 bin dolarlık ihracat yaptık. Bu yılın ilk altı ayında ise bu rakam 10 milyon 757 bin dolara ulaştı. 1 Ocak 2015’de yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki ticarette gelişme yaşandı. İran, deri ve deri mamullerine yüzde 75’e varan büyük gümrük vergileri uyguluyor. Bu anlaşma ile deri sektörü için bir gümrük indirimi uygulanmamasına rağmen ülkelerin birbirine ticari yakınlaşması sonucu % 146.7’lik artışı gerçekleştirdik. Ambargonun kalkması ile ihracatımızın hızla artacağını öngörüyoruz”

2016 hedefi 100 milyon dolar

Mustafa Şenocak, 2015 yılı sonunda İran’a 30 milyon dolarlık deri ve deri mamulü ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek şöyle devam etti: “Ambargosuz döneme hazırlanıyoruz. Önümüzdeki aylarda İran’a ticaret heyeti göndereceğiz. Ülkedeki deri ve deri mamullerini yani saraciyeden ayakkabıya kadar bütün ürünlere olan ihtiyaçlarını, üretimlerini yerinde görmüş olacağız. Komşu ülke olarak mesafe avantajımız yanında kültürel yakınlığımız da mevcut. İran’da açılan Türk markalarının mağazaları var. Rusya’daki ihracat kaybımızı kapatacak düzeyde olmasa da İran bizim için gelecekte önemli pazarlardan olacaktır. Gümrük vergilerinin yüzde 75’lerden daha aşağı çekileceğini öngörüyoruz. Gümrük vergilerinin azaltılması durumunda daha hızlı bir ticaret oluşacağını 2016’da 100 milyon dolarlık ihracat yapabileceğimizi düşünüyoruz”

Türkiye’nin İran’a deri ürünü olarak sattığı ürünlerin başında ayakkabı gelmekte. 2015 yılının ilk altı ayındaki 10 milyon 757 bin dolarlık ihracatın 6 milyon 134 bin dolarlık kısmı ayakkabı sektörüne ait. İhracatın 4 milyon 277 bin dolarlık bölüm ise saraciye ürünlerinden oluşuyor.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak,  şu değerlendirmeye de yer verdi : “İran’ın ayakkabı sanayisi var. Ancak yüksek gümrük duvarları nedeniyle korunan ayakkabı sanayisi geri kalmış. Yeni modeller ve modern üretim yapılmıyor. Dolayısıyla İran’ın 80 milyonu aşan ve nüfusun yüzde 65’ini oluşturan 15-54 yaş aralığındaki yüksek orandaki tüketici kitlesinin ihtiyacını karşılayamaz hale geldiler. Türk deri sektörü olarak 2015 in ilk altı ayında bir önceki yıla göre İran’a ayakkabı ihracatımızda yüzde 131, saraciyede yüzde 887 artış sağladık. Sadece bizden değil dünyanın farklı ülkelerinden de İran’ın ithalatı son 5 yılda katlanarak arttı. İranlıların ürettiği malzeme ve ürünler yeterli ve kaliteli olmadığı için ithalata yöneldiler.”

İran’ın deri ve deri mamulü ithalatı katlanarak artıyor

İran, 1,1 Milyar dolarlık deri ve deri mamulleri ithalatıyla 2014’de dünyada 42’inci sırada yer alıyor.  Bir önceki yıla göre rakamlar yüzde 133 oranında artışı ortaya koyuyor. İran, ayakkabı ithalatında ise dünyada 41’inci sırada bulunuyor. İran’ın 2014 yılında ayakkabı ithalatı 494 Milyon dolar. Bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 216.

İran, 2014 yılında 603 milyon dolarlık saraciye ürünü ithal etti. Bu rakamla saraciye ithalatında ülkeler arasında 22’inci sırasında yer alıyor.  Bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 93.

Deri konfeksiyon ürünleri ithalatında ise İran, 2014 yılında 1 Milyon dolarlık ithalat yaptı. Bir önceki yıla göre yüzde 302 oranında bir artış ortaya çıktı. Deri yarı işlenmiş ya da bitmiş deri İthalatında dünyanın 83. büyük ithalatçısı olan İran’ın bu alandaki 2014 ithalat rakamı ise 4 Milyon dolar.

happy wheels 2

Son Tweetler

    Please check your internet connection.